Nők a Bibliában
Az átlagos gyülekezetben a női szolgálatok háttérben vannak szorítva, leginkább a „nőknek hallgass a neve” felfogás uralkodik sok gyülekezetben. Pedig ez a Biblia tanításától nagyon idegen.
Jézus születésénél mindjárt feltűnik Anna prófétaasszony, aki már 84 éve özvegy volt (ugyanis a görög szöveg ezt állítja és nem azt, hogy 84 éves volt). Egyedülálló nő létére nem általt éjjel és nappal a Templomban imádkozással és böjttel szolgálni és mindeneket tanítani Jézus személyéről („róla beszélt mindazoknak, akik várták a szabadítást”) Lukács 2:37-38
A Lukács 8:1-3-ból és Máté 27:55-ből kiderül, hogy a 12 tanítvány mellett sok nő is együtt volt Jézussal, akik a későbbi apostolokkal együtt Jézus legszűkebb tanítványi köréhez tartoztak. (Egyikőjüket Máriának hívták, aki „Jézus lábainál ült”. Ez a kifejezés azt jelenti, hogy közvetlen tanítvány volt vagy lett, ahogy Pál is Gamáliel lábainál ült, vagy a megszabadult démonizáltra is ezt mondja a Biblia. Ez többet jelentett, mint valaki csak ott talált egyszer helyet magának, ezért oda ült Jézus lábaihoz.) Ugyanígy feltűnnek az asszonyok az Apcsel 1:14-ben, ahol az apostolokkal együtt imádkoztak a Szent Szellem eljövetele előtt.
Priscilla vagy Prisca (Ez utóbbi becézése az előbbi) Pál közeli munkatársa lett, akivel Pál Korintusban találkozott először, majd férjével elkisérték Pált Efeszoszba és ott is maradtak szolgálni, miután Pál elhagyta a várost.
Érdemes megfigyelni, hogy szinte mindig Priscilla nevét említi először a Biblia és csak másodsorban a férje nevét, ezen túl is egyértelmű, hogy a férjével együtt szolgált. Felbukkan a neve még a Róma, az 1Korintus és 2Timótheus levél végén is, Pál rendszeresen külön is üdvözli őket.
A Róma 16:1-ben Pál személyesen mutatja be Fébét, vagy Foibét, aki a kenkreai gyülekezet diakónusa(!) volt, sokaknak, még Pálnak is támasza. Ugyanebben a fejezetben említi meg Máriát, aki keményen dolgozik a római gyülekezetért, Júniát, aki együtt volt bebörtönözve Pállal, sőt férjével együtt már Pál előtt megtért, Trüfániát és Trüfoszát, két nőt, talán egyedülállók, akik az Úrban munkálkodnak, Júliát és Rufusz anyját, valamint Néreusz húgát.
Ezek csak azok a szolgáló nők, akiket Pál személyesen köszöntött a rómaiak között.
Evódia és Szintikhé Pál közvetlen munkatársai voltak, akikről a legnagyobb elismeréssel szól a Fil 4:3-ban. A 2 Tim4-ben megemlíti Klaudiát.
Ott van Fülöp evangélista négy lánya, akik rendszeresen prófétáltak. (Apcsel 21:9)
Fiaitok és lányaitok prófétálnak: itt sem említi a Biblia, hogy ez a férfiak kiváltsága lenne csak. (Apcsel 2:17)
Nincs férfi és nő Krisztusban. (Gal 3:28)
Az 1Kor 11:5 szerint a nők rendszeresen imádkoztak és prófétáltak(!) nyilvánosan.
De az Ószövetség is bővölködik női szolgálókban és vezetőkben, elég csak Mirjám prófétaasszonyra, Mózes nővérére gondolni, Debórára, aki nem csak vezetője volt Izraelnek, de hadba is vezette Izrael seregeit, Hulda prófétaasszonyra a 2Kir 22-ben, ahogy Ézsaiás is a prófétanők közül választott feleséget magának.
Amint láthatjuk, a Bibliában sok női szolgálót találhatunk, még Pál közvetlen környezetében is több értékes női szolgáló volt. Sok szolgálatban egyenrangúak a nők, voltak női diakónusok, próféták, evangélisták is a Bibliában, ahogy Jézus legszűkebb tanítványi körében is találunk nőket.
Miért mondta akkor Pál Timóteusnak, hogy nem engedi, hogy a nők tanítsanak vagy a férfiakon uralkodjanak, hanem tanuljanak csendességben?
Egy dolgot nem engedett meg a nőknek a Biblia: hogy a férfiakat vezessenek. A hatalmi rend miatt nem lehetnek a nők lelkészek, apostolok és hasonló vezető beosztású szolgálati ajándékok az Egyházban. Ez az, amit Pál többször nyilvánvalóvá tett a leveleiben. A feleség feje a férje, akinek a feje a Krisztus. (1 Kor 11:3, Ef 5:22)
1Tim 2:12 Nem engedem az asszonynak a tanítást és hogy a férfin uralkodjék.
Kövess minket a Facebookon is: https://www.facebook.com/bibliaihit/